IOTC
پنج شنبه / ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ / ۰۹:۱۱
سرویس : عمومی
کد خبر : ۵۳۸۸
گزارشگر : ۲۹
سرویس عمومی

مهر تأیید بانک مرکزی بر افزایش صادرات نفت در دولت سیزدهم

گزارش تازه بانک مرکزی نشان می‌دهد صادرات نفت ایران در ۶ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال حدود ۶۰ درصد افزایش یافته و موفقیت دولت سیزدهم در مقابله با تحریم‌های نفتی به‌طور کامل موثر بوده است.

مهر تأیید بانک مرکزی بر افزایش صادرات نفت در دولت سیزدهم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت پایانه های نفتی ایران به نقل از ایرنا، صادرات نفت کشور از زمان خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ و بازگشت و تشدید دوباره تحریم‌ها محدود شد. هدف از این تحریم‌ها کاهش صادرات نفت ایران و پایین آوردن درآمد دولت بود. در حالی که آمارها از کاهش شدید صادرات نفت خام ایران در دو سال پس از خروج آمریکا از برجام حکایت داشت، اما با روی کار آمدن دولت سیزدهم این روند معکوس شد به‌طوری که در سال ۱۴۰۰ شاهد افزایش ۸۰ درصدی صادرات نسبت به سال ۱۳۹۹ بودیم.

 
به تازگی گزارش بانک مرکزی از شاخص‌های عمده اقتصادی نیمه نخست امسال نشان می‌دهد صادرات نفت کشور در این مدت نسبت به مدت مشابه پارسال حدود ۶۰ درصد افزایش یافته است.
 
آماری که به وضوح موفقیت دولت سیزدهم در مقابله با تحریم‌های نفتی را نشان می‌دهد. نمودارهای زیر، جزئیات درآمد کشور از محل صادرات نفت را نشان می‌دهد.
 

صادرات نفت

صادرات نفت

* صادرات نفت به بالاترین سطح در ۴ سال گذشته رسید

البته تنها گزارش‌های رسمی داخلی نیست که از موفقیت دولت سیزدهم در افزایش فروش نفت و دیگر فرآورده‌های نفت و گای خبر می‌دهد. در همین باره بر اساس داده‌های مؤسسه‌ کپلر (مؤسسه معروف تحلیلی آمارهای کشتیرانی و حمل محموله‌های نفت خام)، صادرات نفت خام در نوامبر سال ۲۰۲۲ میلادی (آبان- آذر ۱۴۰۱) به حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه و در ماه دسامبر (آذر- دی ۱۴۰۱) هم به بالاترین سطح در ۴ سال گذشته رسیده است.

* ۲۱ درصد از صادرات نفت ایران به چین است

در سه ماه نخست سال ۲۰۲۲ (زمستان ۱۴۰۰)، ایران روزانه به طور میانگین ۸۲۹ هزار و ۲۶۰ بشکه نفت به چین صادر کرده بود که مشخص می‌شود که صادرات نفت ایران در سال ۲۰۲۲ تا پایان ماه مارس ۷۴ میلیون و ۶۳۳ هزار بشکه برآورد می‌شود. صادرات ایران به چین در سال ۲۰۲۱ میلادی بیش از ۲۶۳ میلیون بشکه بوده است. بنابراین حدود ۲۱ درصد از صادرات نفت ایران به چین از ابتدای سال ۲۰۲۱ (دی ماه ۱۳۹۹) تاکنون، تنها در سه ماه ابتدایی سال ۲۰۲۲ (زمستان ۱۴۰۰) انجام شده است.

افزون بر این شرکت‌ ردیابی نفتکش‌ها اعلام کرد: صادرات نفت ایران با وجود تحریم‌های ایالات متحده در دو ماه آخر سال ۲۰۲۲ (نیمه دوم آبان تا نیمه اول دی ماه ۱۴۰۱) به بالاترین حد خود در سه سال گذشته رسید و سال ۲۰۲۳ (۱۱ دی ۱۴۰۱ تا کنون) را با فروش بالاتر به چین و ونزوئلا آغاز کرد.

افزایش صادرات نفت ایران به چین در این مدت در حالی اتفاق افتاده که برخی این رشد صادرات را ناشی از ارزان‌فروشی ایران می‌دانند و تخفیف‌های بزرگ را دلیل اقبال مشتریان به‌ویژه چین برای خرید نفت ایران در شرایط تحریم عنوان می‌کنند. البته هم‌زمان، دلیل دیگر و البته متناقضی هم وجود دارد که علت افزایش درآمد نفتی کشور در دولت سیزدهم را افزایش قیمت نفت عنوان می‌کنند و بر همین اساس، رشد حجمی صادرات نفت در دولت سیزدهم را انکار می‌کنند. اما نگاهی به آمارهای اوپک نشان می‌دهد که قیمت میانگین نفت ایران در سال ۲۰۲۱ میلادی حدود ۶۰ دلار در هر بشکه بوده است. این رقم در ۳ ماه نخست سال ۲۰۲۲ حدود ۹۷.۵ دلار در برآورد می‌شود که به این معنی است که ارزان‌فروشی اتفاق نیافتاده است.

رشد تولید نفت ایران با وجود تداوم تحریم‌های آمریکا نشان دهنده کمرنگ شدن تحریم‌ها در حوزه فروش نفت و موفقیت ایران در کم‌اثر کردن این بخش از تحریم‌های خصمانه دولت آمریکا علیه اقتصاد کشور است.

  

(پنج شنبه ۲۷ بهمن ۱۴۰۱) ۰۹:۱۱
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید